Ispitivanje javnog mnjenja: Stavovi građana BiH prema ulasku u EU i pitanju budućeg vojnog statusa
Centar za lobiranje I 24.11.2024. I
INTERPRETACIJA
REZULTATA ISPITIVANJA JAVNOG MNJENJA
„STAV GRAĐANA BiH PREMA ULASKU U EU
I PITANJU BUDUĆEG VOJNOG STATUSA“
Banja Luka, 2024
Ispitivanje javnog mnjenja je organizovano i sprovedeno za potrebe naučno-stručne konferencije „Pozicija BiH u uslovima NATOizacije Zapadnog Balkana“ , koja će se održati --. oktobra 2024. godine u Banjoj Luci.
Svrha i cilj ovog istraživanja bio je ispitivanje javnog mišljenja i percepcija građana o ulasku Bosne i Hercegovine u EU, odnosno, pitanju budućeg vojnog statusa BiH.
Dakle, ovo je samo jedna faza u istraživačkom procesu putem koga se prikupljaju podaci pomoću kojih se dolazi do podataka o stavovima i mišljenjima ispitanika.
Ispitivanje je realizovalo Udruženje „Centar za lobiranje“ iz Banje Luke. Terenski rad u periodu između 25. avgusta i 10. septembra 2024. godine. Tip i veličina uzorka: slučajni, reprezentativni uzorak od 600 (3x200) punoljetnih građana BiH. Okvir uzorka, teritorija gradova Banja Luka, Sarajevo i Mostar. Istraživačka tehnika: „licem u lice“, direktnim kontaktom sa ispitanikom. Istraživački instrument: upitnik.
Od ukupnog broja respondenata (n=600), bilo je 34,8 odsto žena i 65,2 odsto muškaraca. Starosna struktura ispitanika podijeljena u tri kategorije. Najveći broj respondenata je iz kategorije starosne dobi od 30 do 49 godine, što je ukupno 47,2 odsto.
Ispitivanje javnog mnjenja na teritoriji gradova Banja Luka, Sarajevo i Mostar, pokazalo je da 75,5 odsto ispitanih podržava ulazak BiH u Evropsku uniju dok je 19,5 odsto protiv, 5 odsto ispitanika ne zna -neopredjeljeno.
Podrška ulasku BiH u Evropsku uniju, prema rezultatima, najveća je među ispitanicima Mostara 89 odsto i Sarajeva 86,5 odsto. Za podršku ulaska BiH u Evropsku uniju izjasnilo se 51 odsto ispitanika sa teritorije grada Banjaluka.
Kada je u pitanju budući vojni status BiH, ispitivanje javnog mnjenja na teritoriji gradova Banja Luka, Sarajevo i Mostar, pokazalo je da 63 odsto ispitanih podržava ulazak BiH u NATO, dok je 26,7 odsto za vojnu neutralnost BiH. Za opciju da se BiH pridruži nekom novom vojnom savezu izjasnilo se 6,5 odsto ispitanika dok je 3,8 odsto ispitanika podržalo opciju demilitarizacije BiH.
Podrška NATO članstvu, prema rezultatima, najveća je među ispitanicima Mostara 92,5 odsto i Sarajeva 89,5 odsto, a najmanja je među ispitanicima u Banjoj Luci 7 odsto. Istovremeno, najveću podršku opciji vojne neutralnosti BiH izražavaju ispitanici Banjaluke 68,5 odsto, uz 13 odsto opredjeljenih za novi vojni savez i 11,5 odsto zademilitarizaciju BiH.
Što se tiče mišljenja ispitanika o NATO, računajući teritoriju ova tri grada, veoma pozitivno mišljenje ima 26,5 odsto ispitanika, 37,7 odsto ima donekle pozitivno mišljenje, 7 odsto ima donekle negativno mišljenje, dok je 28,8 odsto ispitanika dalo veoma negativan stav prema NATO-u. Značajno više građana iz Banjaluke 91 odsto, iskazalo je donekle negativno ili veoma negativno mišljenje o NATO, za razliku od građana Sarajeva i Mostara, gdje taj procenat iznosi 10, odnosno 6,5 odsto.
Situacija je obrnuta kada se tiče mišljenja ispitanika o vojnoj neutralnosti BiH. 83,5 odsto ispitanika Banja Luke dalo je veoma pozitivno ili donekle pozitivno mišljenje, za razliku od ispitanika u Sarajevu gdje taj procenat iznosi 13 odsto. Ispitanici Mostara dali su pozitivno ili donekle pozitivno mišljenje u procentu od 11,5 odsto.
Zanimljivo je istaći da na pitanje Da li podržavate održavanje referenduma o pitanju budućeg vojnog statusa BiH, odgovori ispitanika su dosta ujednačeni na teritoriji sva tri grada. Banja Luka 49,5 odsto, Sarajevo 57 odsto i 71,5 odsto u Mostaru. Procenat podrške referendumu o pitanju budućeg vojnog statusa BiH je na 59 opdsto na teritoriji sva tri grada.
Takođe, rezultati istraživanja u 2024 godini, pokazuju očigledan uticaj promjena koje se dešavaju na lokalnom, regionalnom i globalnom nivou sa akcentom na Ukrajinsko-Ruski rat. Posebno je to izraženo kada je u pitanju opredjeljenost ispitanika u odnosu na budući vojni status BiH.
Ispitivanje javnog mnjenja “Stav građana BiH prema ulasku u EU i pitanju budućeg vojnog statusa“ koje ovdje prezentovano, ukazuje na potrebu šire javne rasprave i predstavljanje građanima, na argumentovan i nepristrasan način, informacije o svim prednostima i manama ulaska BiH u Evropsku uniju kao i pitanju budućeg vojnog statusa BiH.
Centar za lobiranje želi i kroz ovaj metodološki pristup dati svoj naučno-istraživački doprinos što kvalitetnijem sagledavanju ovih veoma važnih pitanja za građane BiH.
Udruženje: „Centar za lobiranje“
IZBOR MEDIJSKIOH OBJAVA:
https://www.srna.rs/photo/196075
https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=580133